Czy warto przechowywać dane w chmurze?

Utworzono: 27-09-2016

Przechowywanie dokumentów w chmurze staje się coraz bardziej popularne. Analitycy przewidują, że ten trend urośnie w siłę w ciągu najbliższych lat. Zwolennicy korzystania z takiego rozwiązania zaznaczają, że pozwoli ono podnieść efektywność naszej pracy. Kiedy warto dać szansę zdalnym serwerom i na co należy uważać?

Chmura to wirtualny dysk, na którym możemy przechowywać wszelkiego rodzaju dane. Dzięki temu, mamy stały dostęp do swoich plików: w dowolnym czasie, z dowolnego miejsca na świecie i za pomocą każdego urządzenia – komputera czy sprzętu mobilnego. Oprócz tego zyskujemy możliwość udostępniania ich wybranym osobom.

Kiedy warto zacząć korzystać z chmury?

W kontekście takich udogodnień, wnioski wydają się oczywiste: chmura zdecydowanie ułatwia pracę, zwłaszcza osobom często podróżującym i tym, które potrzebują dostępu do danych na różnych urządzeniach i w różnych porach dnia.  Przykładowo, jeśli będziesz chciał skończyć ważny projekt po godzinach pracy, wówczas możesz otworzyć zapisany plik na dowolnym sprzęcie, np. w komunikacji miejskiej, samochodzie, po prostu, gdy przebywasz poza firmą.

Druga korzyść to możliwość dzielenia się plikami z innymi osobami, czyli przykładowo, z ludźmi współpracującymi nad jednym projektem. Wówczas każdy na bieżąco może mieć wgląd w dane i wprowadzać własne poprawki.

Istnieją dwa rodzaje chmur:

  • Publiczna – z reguły proste w obsłudze i powszechnie dostępne. Taki rodzaj chmury najczęściej wykorzystuje sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MSP).
  • Prywatna – tutaj znajdziemy już bardziej specjalistyczne funkcje, dlatego zwykle korzystają z niej większe przedsiębiorstwa.

Przykładem zewnętrznych dysków są np. Dropbox, Mirosoft OneDrive, Apple iCloud, Google Drive, Mega, Exea czy SpiderOak. Przy wyborze warto kierować się takimi cechami jak wygoda obsługi, jakość, cena i cele, do których dysk ma nam posłużyć.

O tym musisz pamiętać

Korzystając z chmury należy przestrzegać dwóch zasad. Po pierwsze, nie należy traktować jej jako jedynego sposobu przechowywania danych. Pracując w chmurze dobrze jest posiadać kopie danych na fizycznym nośniku. Dzięki temu będziesz odpowiednio „zabezpieczony” w przypadku awarii któregoś z tych rozwiązań. Po drugie, jeżeli umieszczasz swoje dane na zdalnym serwerze, pamiętaj o utworzeniu trudnego do odgadnięcia hasła. Zbyt proste może stać się łatwe do złamania przez włamywaczy. 

Przejdź do góry strony