Czym jest bot na Facebook Messenger i jak z niego korzystać?

Utworzono: 15-11-2017

Przy pomocy bota klient może zrobić zakupy, zlecić usługę, czy złożyć zamówienie. To zdecydowanie ciekawe i przydatne rozwiązanie, zwłaszcza gdy sami nie nadążamy z odpowiadaniem na wszystkie zapytania wysyłane na nasz fanpage. Co więcej, w prosty sposób można stworzyć go samodzielnie!

Bot to program, który automatycznie odpowiada na wiadomości wysyłane przez użytkowników na fanpage za pomocą aplikacji Facebook Messenger. Udziela pomocy np. poprzez sprawdzanie, wyszukiwanie, czy wyświetlanie konkretnych informacji. Dobrze zaprojektowany, może pomagać klientom w podejmowaniu decyzji.

Jego podstawowym zadaniem jest dostarczanie użytkownikowi potrzebnych informacji, dzięki czemu nasz fanpage działa zdecydowanie sprawniej. Bot może prowadzić dowolną konwersację w sposób, który imituje inteligencję, a jego podstawowe działanie polega na udzielaniu standardowych odpowiedzi na pytania, w których pojawiają się wybrane frazy. Oprócz tego, w jednym czasie obsługuje dowolną liczbę użytkowników.

Do czego można wykorzystać bota?

  1. Do obsługi klientów – to doskonałe rozwiązanie dla firm usługowych. Dla wielu osób składanie zamówienia online stanowi o wiele atrakcyjniejszą i wygodniejszą formę niż rozmowa telefoniczna. Przykład: w przypadku restauracji możemy zaprojektować bota tak, aby umożliwiał klientom zamawianie dań przez Messengera.
  2. Do sprzedaży – bot może przedstawiać naszą aktualną ofertę, informować o nowościach, a nawet bezpośrednio zachęcać do kupna. To w pewnym sensie dodatkowa forma reklamy.
  3. Do rozpoznania potrzeb i preferencji – możesz skonfigurować odpowiednie pytania, które zostaną zadane klientom w trakcie konwersacji na Messengerze. Taki „wywiad” będzie pomocny w ulepszaniu oferty, wprowadzaniu nowych rozwiązań.

Bot może używać imienia użytkownika w trakcie konwersacji, a także samodzielnie rozpocząć rozmowę w późniejszym terminie. Zaprogramowane odpowiedzi można stale udoskonalać i rozbudowywać, dzięki czemu takie rozwiązanie staje się coraz bardziej samowystarczalne.

Jak go stworzyć?

Prostą instrukcję, jak utworzyć bota na swojej stronie znajdziemy np. tutaj: Bot na Facebooku – jak zrobić? Albo pod tym linkiem: Jak szybko i bezpłatnie stworzyć bota w Messengerze?

Przejdź do góry strony