Dla kogo BIP?

Utworzono: 11-01-2016

BIP to spore ułatwienie dla każdego z nas, ponieważ umożliwia bezpłatny i powszechny dostęp do potrzebnych informacji. Pozornie sprawa jest prosta: Biuletyn składa się z witryn www, które są dostępne dla każdego zainteresowanego. Jednak nie każda strona spełnia rolę BIP.

Nie dość, że każda instytucja publiczna – od Prezydenta RP po szkoły, urzędy, szpitale i przedszkola – jest zobowiązana do posiadania strony BIP, to jeszcze stanowi ona jedną z najprostszych dróg wyszukiwania informacji w Internecie przez osoby zainteresowane działalnością lub załatwieniem sprawy w danej instytucji.

Jak sama nazwa mówi, Biuletyn Informacji Publicznej to po prostu udostępnianie informacji publicznych w formie stron internetowych. Do grona takich informacji należą np. majątek którym dysponuje dana organizacja, sposób załatwiania przez nią spraw, oraz to, jakie osoby i organy pełnią w niej określone funkcje.

Według ustawy jest to „ujednolicony system stron w sieci teleinformatycznej”, czyli wymagania BIP spełni tylko ta witryna, która jest  zbudowana w ściśle określony sposób. Do grona wymaganych informacji należy m.in. imię i nazwisko osoby, która ją napisała, opublikowała, zaakceptowała, zaktualizowała, a także data i godzina wykonania tej czynności.

W związku z tym, zwykła strona internetowa danej placówki, np. przedszkola, nie spełni szczegółowych zasad budowy i funkcjonowania Biuletynu. Tego typu witryna musi posiadać ściśle określony wygląd i kolorystykę, logo, instrukcję korzystania, menu umożliwiające odnalezienie różnych informacji, itd. Dodatkowo, BIP nie może zawierać reklam.

Co grozi za brak BIP?

Teoretycznie, według ustawy „każdy, kto nie spełni tego obowiązku, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawieniu wolności do roku”. Początkowo więc kończy się na wezwaniu do wypełnienia obowiązku i upomnieniu, jednak na dłuższą metę z pewnością nie opłaca się tego ignorować.

Kto musi mieć BIP?

Krótko mówiąc: wszystkie władze publiczne i podmioty wykonujące zadania publiczne. Bardziej szczegółowo: kliknij tutaj.

Dlaczego warto prowadzić BIP?

Bardzo często dyrektorzy różnych placówek, np. szkół, tworzą Biuletyn pod wpływem nacisku ze strony gminy. Niestety, gmina zwykle proponuje placówce miejsce na podstronie gminnego BIP. W wyniku tego, umieszcza na tej podstronie tylko statut placówki i jej dane teleadresowe. Szkoła nie może samodzielnie aktualizować i zamieszczać na bieżąco różnych dokumentów oraz informacji, co nie jest zgodne z ustawą. Biuletyn nie spełnia wówczas swojej podstawowej roli, która polega na udostępnianiu potrzebnych informacji. Ponadto, każda witryna BIP musi być odrębną stroną www.

BIP nie jest więc jedynie wymysłem urzędników, który utrudnia życie placówek, ale formą dostarczania każdemu obywatelowi, bez wyjątku, pełnych i potrzebnych informacji o każdej instytucji publicznej.

Sprawdź nasze oprogramowanie MiroBip, stworzone przez profesjonalistów z 12letnim doświadczeniem: kliknij tutaj.

Przejdź do góry strony