Dlaczego logo MUSI być wektorowe?

Utworzono: 17-11-2015

Dziś podejmiemy temat obowiązkowy dla każdego klienta. Przy realizacji projektów spotykamy się z sytuacją, gdy klient przekazuje pliki z elementami graficznymi, które mają znaleźć się w projekcie, np. logo firmy. Niestety – często jakość i forma tych materiałów może stać się przyczyną wielu problemów. Choć każdy wie, że logo stanowi najważniejszy element wizualny firmy, nagminnie popełnia się ten zasadniczy błąd. Poniżej, w prosty sposób przedstawiamy dowody na wyższość logo wektorowego nad rastrowym.

Formaty plików dzielimy tutaj na dwie kategorie:

  • Pliki rastrowe – czyli zbudowane z pikseli,
  • Pliki wektorowe – czyli oparte o zapis matematyczny.

Różnica jest tutaj znacząca, ponieważ pliki rastrowe mają określoną wysokość i szerokość wyrażoną w pikselach. Powoduje to, że nie są one przystosowane do zmiany wielkości. Nie zrobimy więc tej samej grafiki na firmowym kubku, a następnie na wielkim banerze reklamowym. W wyniku pomniejszania i powiększania obraz znacząco straci na jakości i kolorystyce, stanie się mniej wyraźny i będzie po prostu źle wyglądać.

Cztery wektorowe zalety

Rozwiązanie tego problemu tkwi w posiadaniu logo w formacie wektorowym, które:

  1. Pozwala użyć jednego pliku do wizytówki, teczki, koperty, ulotki i billboardu. Zmiana wielkości nie powoduje tutaj utraty jakości.
  2. Pozwala na doskonałą jakość druku. Logo rastrowe umieszczone np. na wizytówce może być niewyraźne i nieczytelne. Wektorowe zawsze zachowa odpowiednią ostrość.
  3. Umożliwia powielanie przy użyciu wszystkich technologii, takich jak: grawer, tampodruk, offset, wycinanie z folii itd.
  4. Nie „zmusza” do korzystania z różnorakich efektów Photoshopa, co wpłynie korzystnie na logo. Warto wiedzieć, że czasem mniej znaczy lepiej.

Gdzie projektować logo?

Co by nie mówić, najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie takiej usługi u kogoś, kto się na tym naprawdę zna. Unikniemy nieprzyjemności i problemów w późniejszym życiu.

Jeśli jednak wolimy sami spróbować swoich sił i stworzyć coś na własną rękę, najlepiej zrobić to w następujących programach:

  • Corel Draw – ma dużo ciekawych narzędzi, jest dość intuicyjny i przyjazny dla laików. Bywa jednak problematyczny, jeśli chodzi o przygotowanie pliku do druku.
  • Adobe Illustrator – profesjonalny program umożliwiający tworzenie grafiki wektorowej. Jego wadą jest jakość narzędzi do pracy z krzywymi, które są lepsze np. we wspomnianym powyżej Corel Draw.
  • InkScape – czyli darmowy program wektorowy, w sam raz do zaprojektowania logo.

Przejdź do góry strony