Facebook – portal dla DOJRZAŁYCH użytkowników?

Utworzono: 13-08-2018

Okazuje się, że korzystanie z Facebooka stopniowo staje się domeną osób starszych. Firma NapoleonCat opublikowała wyniki badań, według których w ciągu roku liczba najmłodszych użytkowników serwisu spadła o 18%. Inaczej jest w przypadku Instagrama, którego podstawową grupę docelową stanowią osoby poniżej 24 roku życia.

Żeby nie było wątpliwości, sam Facebook ma się dobrze – w ciągu roku liczba nowych kont w Polsce powiększyła się o 8%. Jednak warto zwrócić uwagę na inne ciekawe zjawisko. Według badań NapoleonCat, największą grupę użytkowników Facebooka w naszym kraju stanowią osoby „dojrzalsze”, które przekroczyły 35 lat. W porównaniu z czerwcem 2017 roku, w tej grupie wiekowej odnotowano 14-procentowy przypływ nowych kont.

W przypadku nastolatków jest odwrotnie. Popularność portalu wśród osób od 13 do 17 roku życia spadła o 18% w porównaniu z poprzednim rokiem. Za główny powód podaje się tutaj istnienie atrakcyjniejszej, modniejszej alternatywy, czyli coraz popularniejszego Instagrama. Aplikacja pozwala na publikację filmów, 24-godzinnych relacji i zdjęć. Działanie serwisu opiera się niemal wyłącznie na przekazie wizualnym. Instagram od lat należy do „stajni” Marka Zuckerberga, dlatego posiada wyraźne powiązania z Facebookiem.

Nie tylko młodzież woli Instagram

Instagram wciąż rośnie w siłę - w tym roku w Polsce liczba nowych kont wzrosła o 48%. Co ciekawe, w przypadku tej aplikacji, najszybciej rosnącą grupę docelową stanowią osoby powyżej 45 roku życia. Mimo to najwięcej profili na Instagramie należy do ludzi w wieku od 18 do 24 lat. Można więc powiedzieć, że jest to portal, na którym spotkamy przede wszystkich dość młodych użytkowników. Jednak wciąż poszerza swój zasięg, docierając również do starszych odbiorców. 

Warto pamiętać, że Instagram często taktuje się jako „uzupełnienie” Facebooka. Wiele osób posiada konto w obu tych serwisach. Dlatego pomimo intensywnego wzrostu liczby kont na Instagramie, portal Marka Zuckerberga wciąż dzierży palmę pierwszeństwa.

 

Masz pytania, chcesz podjąć współpracę z profesjonalistami?
Zapraszam do kontaktu: Mirosław MarmajMiroArt - Plac Pokoju 9, II piętro, Lębork.
Tel. 59 862 64 50, mail: biuro@miroart.pl

Zapoznaj się z naszą ofertą lub cennikiem.

Przejdź do góry strony