Inteligentny asystent Google. Jak to działa?

Utworzono: 05-02-2019

Asystent Google to inteligentne narzędzie, które odpowie na Twoje pytania, pomoże zaplanować dzień, a nawet zrobi za Ciebie zakupy. Skorzysta z niego każdy, kto posiada tablet lub telefon o odpowiednich parametrach. Nie bez powodu wirtualnego asystenta określa się jako „zalążek sztucznej inteligencji”. Co potrafi i czy warto z niego korzystać?

Jeżeli kiedykolwiek korzystaliście z Siri, czyli osobistej asystentki od Apple, z pewnością wiecie, czego spodziewać się po nowości od Google. I faktycznie, funkcje obu narzędzi są bardzo podobne. Celem wirtualnych asystentów jest – w dużym skrócie – ułatwianie nam życia i wyręczanie nas w niektórych sprawach.

Co potrafi Asystent Google?

Sposoby użytkowania tego narzędzia są niemal nieskończone:

  • Odpowiada na pytania: dzięki niemu szybko dowiesz się np. czy sklep, do którego chcesz pójść, jest jeszcze otwarty.
  • Wyszukuje informacje: nie musisz wpisywać hasła w wyszukiwarkę, żeby dowiedzieć się czegoś więcej na dany temat.
  • Błyskawicznie tłumaczy: działa jako Twój osobisty, ekspresowy translator.
  • Załatwia codzienne sprawy: rezerwuje bilety do kina, robi za Ciebie zakupy w sieci, sprawdza prognozę pogody, ustawia budzik.
  • Pełni funkcje organizacyjne: zarządza kalendarzem, pomaga zaplanować dietę, sprawdza, o której masz najbliższy pociąg, autobus czy samolot.
  • Steruje domem: obsługuje urządzenia Chromecast za pomocą Google Home (np. włącz telewizor) oraz innych asystentów głosowych.

Brzmi nieźle, prawda? A to tylko część rzeczy, które potrafi wirtualny asystent. Zadając mu pytania i wydając konkretne polecenia, bez problemu zaplanujemy podróż, sprawdzimy, czy wychodząc z domu warto wziąć ze sobą parasol, a także odtworzymy swój ulubiony teledysk na YouTube. Możemy z nim też po prostu porozmawiać.

Siri kontra Asystent Google – czym się różnią?

Tym, co różni Asystenta Google od Siri, jest możliwość komunikowania się z urządzeniem w języku polskim. Polskojęzyczny pomocnik pojawił się 16 stycznia tego roku. Żeby korzystać z asystenta w takiej wersji, w swoim smartfonie lub tablecie musimy mieć ustawiony właśnie język polski. Oprócz tego konieczne jest posiadanie przynajmniej 1,0 GB pamięci.

Pozostałe wymagania:

  • Aplikacja Google 6.13 lub nowsza,
  • Android 5.0 lub nowszy,
  • Usługi Google Play,
  • Na iPhone lub iPad – system iOS10 lub nowszy.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: Asystent Google

Przejdź do góry strony