Jak kupować przez Internet, żeby nie żałować? 5 ważnych zasad

Utworzono: 30-11-2017

Popularność zakupów online rośnie w siłę. Coraz rzadziej obawiamy się podawania swoich danych i korzystania z płatności internetowych. Mimo wielu zalet kupowanie w sieci nadal wiąże się z pewnym ryzykiem. Przed kliknięciem „zapłać” lepiej upewnić się, czy wybrany sklep internetowy faktycznie jest godny zaufania i nie padniemy ofiarą oszustwa. Oto pięć rzeczy, które warto sprawdzić przed dokonaniem zamówienia.

Upewnij się, że firma faktycznie istnieje.

W przypadku mało znanych marek i sklepów warto skorzystać z innego dobrodziejstwa Internetu: wyszukiwarki Google. Pamiętaj, że dane firmy, czyli KRS, NIP oraz jej adres, powinny być powszechnie dostępnymi informacjami. Gdy mamy do czynienia z uczciwym sprzedawcą, znalezienie takich danych nie powinno być problemem.

Sprawdź opinie w popularnych serwisach.

Komentarze klientów znajdujące się na stronie sklepu należy czasem potraktować z przymrużeniem oka. Nigdy nie wiemy, kto stoi za ich treścią. Równie dobrze, ich napisanie może być zlecone przez właściciela firmy. Dlatego, jeżeli chcemy zawierzyć internetowym komentatorom, najlepiej sprawdzać opinie o sklepach i konkretnych produktach w popularnych serwisach, takich jak np. ceneo czy opineo.

Nie podawaj swoich danych na stronach bez https://

Adres stron, na których można dokonywać bezpiecznych płatności, zawsze zaczyna się od https://. Jest to tak zwany protokół SSL, który zapewnia ochronę danych przesyłanych pomiędzy przeglądarką a serwerem.  Jeżeli chcesz otrzymywać powiadomienie o tym, że wchodzisz na stronę pozbawioną tego zabezpieczenia, zamień swoją przeglądarkę na Chrome. Dlaczego? Pisaliśmy o tym w jednym z poprzednich artykułów: Google w walce ze stronami bez HTTPS

Dokonuj płatności tylko za pomocą WŁASNEGO urządzenia.

Korzystając z tabletu, smartfona czy komputera, który nie należy do Ciebie, zwiększasz ryzyko przechwycenia wrażliwych danych. Chodzi o sytuacje, w których nie masz pewności, jakich zabezpieczeń użyto w obcym urządzeniu. W związku z tym nie możesz przewidzieć, czy Twoje dane nie zostaną wykradzione przez złośliwe oprogramowanie.

Zapoznaj się z polityką prywatności.

To dobra rada dla tych, którzy nie mogą znieść mailowego spamu i dręczących telefonów od telemarketerów. Na stronie sprzedawcy powinna być umieszczona informacja na temat ochrony danych osobowych. Aby udzielić zgody na ich przetwarzanie, trzeba najczęściej zaznaczyć odpowiednie pole. Zwróć na to uwagę przed dokonaniem zakupu – decyzja o przekazaniu swoich danych należy wyłącznie do Ciebie!

O najnowszych statystykach związanych z e-handlem możesz przeczytać tutaj: Polacy coraz chętniej kupują online. Jakie produkty cieszą się największą popularnością?

Przejdź do góry strony