Legalny konkurs na Facebooku. Jak go zorganizować?

Utworzono: 29-07-2017

Wbrew pozorom, nie jest to takie proste. Wciąż sporo konkursów przeprowadza się niezgodnie z polityką tego serwisu. Z pewnością każdy z nas widział wiele przykładów nielegalnych akcji promocyjnych – poniżej prezentujemy kilka zasad, których należy przestrzegać, aby organizowany przez nas konkurs nie naruszał facebookowego regulaminu.

Czego nie wolno?

„Jeżeli chcesz wziąć udział w konkursie, udostępnij ten post na swojej osi czasu”.

Zakazane są konkursy, w których warunkiem wzięcia udziału jest udostępnienie jakiejś treści.

„Zaproś znajomych do udziału”/„Oznacz znajomych”.

Również nakłanianie do oznaczania (tagowania) znajomych jest nielegalne. Nie może być warunkiem uczestnictwa. Zamiast tego, możemy poprosić użytkowników o poinformowanie znajomych.

„Udostępnij na osi czasu znajomego, jeżeli chcesz wziąć udział w konkursie”.

Udostępnianie czegokolwiek na osi czasu znajomego także nie może być warunkiem uczestnictwa.

Podsumowując, do przeprowadzenia konkursu nie możemy wykorzystywać prywatnych osi czasu ani połączeń ze znajomymi. Nie powinno się wymuszać na użytkownikach tagowania ani udostępniania czegokolwiek – można jedynie poprosić o podzielenie się informacją o zabawie.

Jak uniknąć problemów?

Przede wszystkim warto skonstruować dobry regulamin. Jego stworzenie będzie przydatne zwłaszcza w przypadku bardziej skomplikowanych lub wieloetapowych konkursów. Jeżeli zaś zadanie jest łatwe i niewymagające, wystarczy stworzyć opis zabawy, w którym zawrzemy wszystkie ważne szczegóły i warunki uczestnictwa.

Poza tym, lepiej unikać organizowania konkursów na zasadzie losowania. Według prawa, tego rodzaju konkurs to loteria i podlega ustawie o grach hazardowych, co generuje wiele problemów. Nagroda powinna zostać wytypowana za wykonanie najlepszej pracy czy czynności – dlatego jeżeli organizujesz np. konkurs polegający na napisanie najlepszego komentarza, nagroda musi powędrować do osoby, której odpowiedź jest najlepsza.

Przejdź do góry strony