Praca, która staje się domem. Czym jest Googliness?

Utworzono: 05-07-2017

Praca biurowa w dużej firmie potrafi być bardzo angażująca. W wielu współczesnych korporacjach, ze względu na konieczność realizowania projektów w nadgodzinach, stosuje się metody mające skutecznie umilić pracownikowi przebywanie w biurze. Różnego rodzaju dodatki, takie jak darmowe jedzenie w godzinach pracy, karnety na siłownię, a nawet masaż biurowy, są obecne również w niektórych polskich firmach. Skąd wzięło się to zjawisko i jakie mierzalne korzyści może przynieść?

Pojęcie googliness ma związek z marką Google, która jest obecnie najbardziej popularną wyszukiwarką internetową. Chyba nie ma na świecie osoby, która korzysta z Internetu i nigdy nie słyszała o Google. Firma od samego początku zauważyła związek pomiędzy benefitami dla pracowników a zwiększeniem ich wydajności. Jako pierwsza zaczęła wprowadzać różnego rodzaju dodatki, dzięki czemu obecnie plasuje się w pierwszej piątce rankingu najlepszych miejsc pracy w 2017 roku

Dawniej, przed nastaniem czasów Facebooka, który obecnie wyprzedza Google pod tym względem, to właśnie firma od słynnej wyszukiwarki była pionierem wprowadzania benefitów. Na samym początku zapewniano tylko darmowe posiłki – aby nie zawracać inżynierom głowy takimi drobnostkami jak przygotowanie jedzenia, firma dostarczała im gotową żywność. Obecnie, w puli rozrywki dla pracowników znajdują się m.in. siłownie, baseny, nieograniczony dostęp do zdrowej żywności, oraz doskonała opieka zdrowotna. Co więcej, pracownicy Google, którzy posiadają małe dzieci otrzymują co miesiąc około 500$ na zapewnienie im kupnych posiłków.

Oczywiście wszystko to nie dzieje się bez przyczyny – dzięki takim zabiegom, firma dba o zwiększenie wydajności, a także zyskuje pewność, że nie opuszczą jej szeregów dla innego pracodawcy.

Firma jak rodzina?

Dyskusyjne w koncepcji googliness jest podejście, które zakłada, że powinniśmy traktować swoją firmę prawie tak, jak własną rodzinę. Chodzi tutaj głównie o wprowadzenie dość „luźnej” struktury, bardziej horyzontalnej niż hierarchicznej. Nie ma w tym nic dziwnego, gdy pomyślimy, że w większości dużych korporacji praca po godzinach jest czymś normalnym. Aby zapobiec wypaleniu zawodowemu i zapewnić wystarczającą ilość czasu na zajęcie się pracą, firmy wprowadzają rozmaite udogodnienia, które nie tylko pozwalają na relaks w godzinach pracy, ale również pełnią funkcję integracyjną.

Mimo popularności systemu zarządzania w stylu googliness, specjaliści odnotowują wśród społeczeństwa wzrost chęci do pracy „na własną rękę”. Według Światowego Raportu Amway o Przedsiębiorczości ponad 81,6 % polskich ankietowanych ma pozytywną opinię o przedsiębiorczości, zaś prawie 40% uważa, że mogłoby kiedyś prowadzić swój biznes. Bierze się to zwykle z chęci osiągnięcia samodzielności oraz niezależności od pracodawcy. Najbardziej pozytywne podejście do prowadzenia własnej firmy mają jednak Szwedzi, wśród których aż 96% uważa to za dobry sposób na życie.

Przejdź do góry strony