Work-life balance. Sposób na pogodzenie pracy z życiem prywatnym czy zwykły mit?

Utworzono: 08-06-2017

Praca, dom, sen – to uproszczony, typowy rozkład dnia większości z nas. Jednak w chwilach, w których powinniśmy poświęcić czas na odpoczynek, niektórzy wciąż myślami są w biurze. Mimo, że wyszli z niego dwie godziny temu… Właśnie z takiej przyczyny, na przełomie lat 70. i 80., powstała koncepcja work-life balance. Na czym polega? Czy faktycznie warto się nią kierować, aby uniknąć pracoholizmu i wypalenia zawodowego?

Work-life balance polega na zarządzaniu czasem w taki sposób, aby zachować równowagę pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Samo założenie tej koncepcji ma więc pozytywny wydźwięk: polega na znalezieniu harmonii w życiu codziennym. Zwiększa to naszą motywację, poprawia relacje rodzinne, przeciwdziała wypaleniu zawodowemu. Kiedy najłatwiej to osiągnąć? Oczywiście wtedy, gdy faktycznie lubimy swoją pracę i jest ona jednocześnie naszą pasją. Niestety, nie wszyscy mają tyle szczęścia.

Czy „złoty środek” w ogóle istnieje?

Wraz z biegiem lat pojęcie work-life balance uległo pewnym zmianom. Pojawiły się zarzuty, że "złoty środek" jest nieosiągalny. Aktualnie, wciąż chodzi o to, aby pogodzić życie prywatne z zawodowym, bez szkody dla żadnej z tych stref. Jednak powinniśmy odrzucić pomysł oddzielenia pracy i życia prywatnego grubą kreską. Zamiast tego, warto czasem porozmawiać z żoną o tym, co wydarzyło się w biurze, czy np. utrzymywać przyjacielskie relacje ze swoimi współpracownikami.

Przykładowo, Richard Branson (prezes Virgin Airlines), zdradził w jednym z wywiadów, że niektóre jego pomysły narodziły się podczas rozmów z dziećmi na temat pracy. Jak widać, częściowe przenikanie się tych stref może przynieść nie tylko komfort psychiczny i wzrost produktywności, ale również pewne dodatkowe korzyści.

Kraje, w których to działa

Według statystyk, szukanie „złotego środka” najlepiej funkcjonuje w takich krajach jak Dania, Hiszpania i Belgia. Czas pracy jest tam dość krótki, ludzie utrzymują bliskie relacje z innymi osobami, a dwie trzecie swojego dnia spędzają na jedzeniu, spaniu lub innych przyjemnych sprawach. Mieszkańcy tych państw mają tzw. „wysoki wskaźnik lepszego życia”. Niestety Polska wciąż zajmuje dość dalekie miejsce w tym rankingu.

Co pomoże Ci w zachowaniu równowagi psychicznej?

  • Wolne chwile mają zapewniać komfort psychiczny. Przez większość wolnego czasu staraj się wyłączać wszelkie urządzenia elektroniczne, z których możesz otrzymywać powiadomienia z pracy. Planuj te chwile pod siebie: korzystaj z wolnego spędzając czas z rodziną, zajmując się domowymi obowiązkami, lub wylegując się na kanapie. Unikaj czynników stresujących, takich jak wiecznie włączony telefon czy skrzynka mailowa. Jednocześnie nie przestrzegaj tych reguł zbyt sztywno – gdy akurat w tym tygodniu kończysz ważny projekt i będziesz czuł się pewniej, mając kontakt z pracownikami, pozwól sobie na odstępstwo od tej reguły.
  • Nie musisz być idealny. Gdy masz więcej domowych obowiązków, np. przez powiększającą się rodzinę, odpuść perfekcjonizm w pracy. Zamiast tego, staraj się wykonywać swoje obowiązki sprawnie i jednocześnie z pewną dokładnością. Zbyt duża presja na bycie idealnym pracownikiem, zwłaszcza w chwilach, gdy masz na głowie inne rzeczy, może doprowadzić do wypalenia zawodowego.
  • Ogranicz to, na co tracisz czas. Bezsensowne pożeracze czasu to np. Facebook, spotkania z niektórymi ludźmi, kilkugodzinne ślęczenie przed komputerem, czy nagminne sprawdzanie poczty. Wyznacz sobie priorytety, zastanów się, co faktycznie sprawia ci przyjemność, przynosi korzyści i jednocześnie nie jest w jakimś stopniu wymuszone. Warto czasem przemyśleć swoje życie i wyznaczyć te najbardziej wartościowe cele, którym faktycznie powinniśmy poświęcić więcej czasu.

Work-life balance nie jest jednak zbiorem sztywnych reguł. Najważniejsze, to opracować swoje własne zasady, do których chcemy się stosować. Znalezienie „złotego środka” może znacznie polepszyć nie tylko wyniki w pracy, ale również nasze relacje z najbliższymi. Życie mamy jedno, warto więc poświęcić je nie tylko na wspinanie się po drabinie sukcesu, ale również na inne rzeczy, które sprawiają nam prawdziwą radość i satysfakcję.

 

Źródła:

http://odpowiedzialnybiznes.pl/aktualno%C5%9Bci/najlepsze-work-life-balance-w-danii-polska-na-28-miejscu/

https://www.weforum.org/agenda/2017/03/denmark-best-work-life-balance-oecd/

Przejdź do góry strony