Facebook: zbiórka na cele dobroczynne krok po kroku

Utworzono: 06-08-2019

Internet to narzędzie, które dostarcza nie tylko rozrywki, informacji i wiedzy. Dobrze wykorzystany, może przysłużyć się również do realizacji pewnych wyższych celów. Jednym z nich są zbiórki pieniędzy na cele charytatywne. Dzięki powszechnemu dostępowi do sieci, zgromadzenie potrzebnej kwoty staje się zdecydowanie łatwiejsze.

Nie trzeba nikogo przekonywać, że to właśnie Facebook jest najpopularniejszym portalem społecznościowym w Polsce. Z tego względu, organizacja zbiórki właśnie w tym miejscu, będzie jedną z najszybszych dróg do pozyskania niezbędnych środków, np. na leczenie, edukację, pomoc w sytuacji kryzysowej, rozwój pasji, czy projekt społecznościowy. Jak to zrobić?

Dwa rodzaje zbiórek

Po pierwsze trzeba wiedzieć, że na Facebooku istnieją dwa rodzaje zbiórek:

  1. Z okazji urodzin – można rozpocząć ją już dwa tygodnie przed podaną na portalu datą urodzin,
  2. Z inicjatywy prywatnej – może być utworzona w dowolnym terminie.

Darowizny są przekazywane albo na organizacje non-profit, albo na tzw. inicjatywy prywatne. W pierwszym przypadku wystarczy wybrać fundację, którą chcemy wesprzeć z listy dostępnych organizacji. Większość użytkowników korzysta z tej funkcji z okazji swoich urodzin.

Prywatne inicjatywy, czyli służące pozyskiwaniu środków na rzecz siebie, znajomego, albo organizacji/osoby spoza Facebooka, wymagają wybrania konkretnej kategorii zbiórki. Taka opcja jest dostępna wyłącznie dla osób pełnoletnich (18+). Szczegółowe zasady dotyczące darowizn na cele prywatne znajdują się pod tym linkiem: Zasady dotyczące prywatnych zbiórek pieniędzy

Kto może zorganizować zbiórkę?

Z funkcji mogą korzystać osoby prywatne, zweryfikowane osoby publiczne, zweryfikowane organizacje non-profit, oraz strony zweryfikowanych marek.

Krótka instrukcja obsługi

Zbiórkę możemy utworzyć z poziomu prywatnego profilu na Facebooku lub fanpage’a fundacji czy inicjatywy, którą zamierzamy wesprzeć (przycisk Utwórz zbiórkę pieniędzy znajduje się pod jej zdjęciem w tle).

Możemy również skorzystać z przycisku Zbiórki pieniędzy z poziomu Strony głównej (jest dostępny w Aktualnościach po lewej stronie). Następnie wystarczy wybrać z listy organizację, uzupełnić wszystkie dane i potwierdzić całość kliknięciem Utwórz. Jeżeli chcemy zebrać pieniądze na cel prywatny, robimy wszystko tak samo, tylko w miejscu organizacji, którą chcemy wspierać, wpisujemy inny cel.

Przejdź do góry strony