Google w walce ze stronami bez HTTPS

Utworzono: 21-08-2017

Od października bieżącego roku Google Chrome wprowadzi nową formę zapewniania bezpieczeństwa swoim użytkownikom. Od tej pory strony bez HTTPS będą oznaczone w przeglądarce Chrome w wersji 62 jako „niebezpieczne”. Tego rodzaju alert pojawi się również na każdej stronie w trybie incognito. Wszystko to stanowi część długoterminowej walki Google z niezabezpieczonymi stronami.

Sposób na uniknięcie problemów z wyświetlaniem Twojej witryny jest tylko jeden – należy wdrożyć certyfikat SSL. Brak protokołu HTTPS może spowodować m.in. obniżenie pozycji w rankingu stron w przeglądarce i idący za tym spadek ilości odwiedzin.

Według Google dane użytkowników powinny być prywatne, zaś strony bez SSL nie zapewniają im dostatecznej gwarancji bezpieczeństwa. Sam proces rozpoczął się już w styczniu br., kiedy to wprowadzono wyskakujące ostrzeżenia w przeglądarce Chrome. Alerty pojawiały się w przypadku stron, w których znajduje się opcja logowania lub możliwość wpisywania prywatnych danych. Już od października proces zostanie zaostrzony: ostrzeżenie pojawi się również wtedy, gdy użytkownik korzysta z trybu incognito w niezabezpieczonych serwisach lub wprowadza jakiekolwiek dane na stronie bez SSL.

Okazuje się, że walka Google z niezabezpieczonymi stronami przynosi skutek. Według opublikowanego na blogu artykułu od stycznia liczba stron bez certyfikatu SSL odnotowała spadek o 23%.

 

Przejdź do góry strony