Postęp powoduje, że głupiejemy? Lista rzeczy, które obniżają twój intelekt

Utworzono: 04-05-2016

Chociaż wydawałoby się, że postęp technologiczny i nowoczesny styl życia ułatwiają wykonywanie codziennych zadań, to część  współczesnych nawyków znacząco obniża nasze zdolności intelektualne. Chyba każdy słyszał powiedzenie, że mózg działa jak mięsień: nietrenowany – słabnie. Naukowcy udowodnili (tym razem nie amerykańscy, tylko brytyjscy), że postęp może niemal zrujnować nasz intelekt!

Oczywiście nie ma co demonizować – korzystanie z dobrodziejstw internetu, m.in. w kwestiach biznesowych, to konieczność w dobie rozwijającej się sieci i e-commerce (o czym niejednokrotnie przekonywaliśmy we wpisach na tym blogu).

Mimo to, przesadne przywiązanie do komputera, tabletu czy smartfona może negatywnie rzutować na nasze zdolności myślowe. Choć powszechny dostęp do informacji jest czymś dobrym, to poleganie wyłącznie na elektronicznych gadżetach działa bardzo niekorzystnie. Jednak nie tylko o technologię chodzi – również niektóre współczesne, pozornie „niewinne” nawyki mogą szkodzić. Oto kilka rzeczy, które sprawiają, że głupiejemy…

  • Internet dostępny 24h na dobę – gdy czegoś nie wiemy lub nie jesteśmy pewni, szybko możemy użyć Google i wyszukać wszelkie potrzebne informacje. Ma to ogromne plusy, ale i jeden poważny minus: słabnie nasza pamięć. Coraz mniej informacji „przechowujemy” w głowie, mając świadomość, że i tak wszystko można szybko sprawdzić. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że warto trenować swój mózg (przedłuży to również naszą sprawność myślową na „stare lata”!).
  • Cukier i złe tłuszcze w diecie – wiele osób czytając ten punkt z pewnością przewróci oczami: wszędzie piszą o zdrowym odżywianiu! No niestety, nie ma co się oszukiwać – to, co jemy, ma ogromny wpływ na mózg. W końcu jest częścią ciała, której prawidłowe funkcjonowanie wymaga przyjmowania dobroczynnych składników. Dlatego dobrze jest ograniczyć niektóre „złe” produkty. Tłuszcze trans i nasycone, które znajdziemy w fastfoodach, potrawach smażonych, produktach przetworzonych, czy słodyczach, wpływają na dopaminę, która przyczynia się do osłabienia refleksu, problemów poznawczych, a nawet może spowodować depresję. Co więcej, duża ilość cukru w diecie odbija się negatywnie na pracy szarych komórek.
  • Zbyt dużo rzeczy na raz – choć robienie kilku rzeczy na raz i ciągły pośpiech to znaki dzisiejszych czasów, to niestety wielozadaniowość zmniejsza nasz mózg. Badania opublikowane w „Plos One” wykazały, że ludzki mózg nie jest przystosowany do robienia kilku rzeczy w tym samym czasie. Chodzi tu m.in. o sytuację, w której jednocześnie oglądamy program w telewizji, odpisujemy na smsa i szukamy czegoś w sieci. Według ekspertów lepiej jest poświęcać 20 minut na jedną rzecz, aby dopiero potem przejść do następnej.
  • Głupie programy w telewizji – czyli wszystkie reality show i inne mało wartościowe, bazujące na ludzkich emocjach programy, których w polskiej telewizji nie brakuje. Badacz Markus Appel udowodnił, że fani takich produkcji wypadają o wiele gorzej w testach z wiedzy ogólnej… Czyżbyśmy stopniowo stawali się tym, co oglądamy?
  • Guma do żucia – na koniec: niespodzianka! Do tej pory uznawano, że żucie gumy na dobry wpływ na mózg, ponieważ pobudza krążenie. Jednak nowe testy wykazały, że wielogodzinne przeżuwanie prowadzi do roztargnienia. Najlepiej więc wyrzuć gumę, gdy już straci swój smak!

Przejdź do góry strony