Skąd ściągać ciekawe, darmowe zdjęcia na stronę internetową?

Utworzono: 04-05-2017

Twoja strona internetowa i blog nie zatrzymają odbiorcy na dłużej, jeżeli nie umieścisz na nich dobrej jakości fotografii. Na szczęście, w sieci można znaleźć wiele darmowych banków zdjęć, które oferują świetnej jakości obrazy całkowicie za darmo. Poniżej prezentujemy kilka dobrych opcji, z których warto skorzystać!

Warto zaznaczyć na samym początku, że istnieją dwa rodzaje licencji, które pozwalają nam na dowolny użytek: oznaczone jako CC BY – możemy korzystać z nich nawet do celów komercyjnych, ale z każdorazowym wskazaniem, kto jest ich autorem; CC0 – czyli należące do domeny publicznej, z których można korzystać zupełnie swobodnie, bez konieczności wskazywania autora. Przed pobraniem warto sprawdzić, które z tych oznaczeń znajduje się przy danym zdjęciu.

  1. Kaboompics. Strona, której ogromnym plusem jest fakt, że zdjęcia pogrupowano w kategorie. Wiele ułatwia również wyszukiwarka, dzięki której możemy szybko znaleźć fotografie o interesującej nas tematyce. Jeżeli zasubskrybujemy stronę, możemy otrzymać dostęp do dodatkowych obrazów. Wszystkie zdjęcia są przeznaczone do użytku zarówno osobistego, jak i komercyjnego.
  2. Picjumbo. Świetne źródło wysokiej jakości obrazów. Działają na zasadzie licencji własnej, którą możesz przeczytać tutaj: https://picjumbo.com/faq-and-terms/ Pozwala ona na użytek komercyjny, bez wspominania o tym, kto jest autorem zdjęć. Tak samo jak poprzednia strona, Picjumbo jest podzielone na kategorie i posiada wyszukiwarkę.
  3. Skuawk. Tutaj również znajdziemy zdjęcia na licencji CC0. Aby przejść po poszczególnych kategorii, należy kliknąć w przycisk w prawym górnym rogu strony głównej. Wówczas rozwinie się lista z różnymi kategoriami obrazów.
  4. Gratisography. Witryna oferuje często nietypowe, wysokiej jakości zdjęcia. Dotychczas nie posiadała wyszukiwarki, jednak z czasem ją dodano. Pochodzące stąd fotografie również są przeznaczone do dowolnego użytku.
  5. Death to the Stock Photo. Ten bank darmowych zdjęć działa na zupełnie innych zasadach – aby korzystać z serwisu, musimy zapisać się do newslettera. Po zasubskrybowaniu strony, co miesiąc, mailowo otrzymujemy nowy zestaw zdjęć do rozpakowania. Przychodzą do nas w „paczkach”, wraz z historią o ich powstaniu. Serwis prezentuje się jako społeczność ludzi kreatywnych, oferująca wyjątkowe zdjęcia.

 

Przejdź do góry strony